Wędkowanie w Gackach

Wychowankowie Schroniska wraz z wychowawcami uczestniczyli w spływie pontonowym oraz wędkowaniu. Wynik połowów był mizerny ale udało się wypatrzeć i uratować małą mewę, która wypadła z gniazda.

Zaowocowało to kolejną wycieczką tym razem do Pana Tadeusza Ptaka.

Wyróżnienie dla Schroniska dla Nieletnich w Gackach

„Dobrze jest być kimś ważnym, ale ważniejsze jest być kimś dobrym”

                                                                                                        Andrzej Kozieja

W dniu 07.05.2019 roku, w trzecią rocznicę śmierci przyjaciela naszej placówki – Andrzeja Koziei, wybitnego filmoznawcy, wykładowcy i kulturoznawcy została na sknerze obok kina „Moskwa” w Kielcach odsłonięta pamiątkowa „Ławeczka Andrzeja Koziei”.

Nasza placówka została wyróżniona przez Społeczny Komitet na Rzecz Budowy Ławeczki Andrzeja Koziei za pomoc w dziele budowy pomnika upamiętniającego wspaniałego człowieka w gronie darczyńców wiodących. Prace i różnego przedmioty wykonane przez  naszych wychowanków były oddawane na licytację, a pozyskane w ten sposób pieniądze wspomogły budowę pomnika.

Odsłonięcia, czyli przecięcia wstęgi z taśmy filmowej dokonali najbliżsi z rodziny, którzy dziękowali wszystkim za taka właśnie formę upamiętnienia.

Andrzej Kozieja był związany z naszą placówka poprzez film i realizowany Program wychowawczo-edukacyjny „Film resocjalizujący”. Słowa, które często powtarzał podczas spotkań, do wychowanków jak również pracowników: „Dobrze jest być kimś ważnym, ale ważniejsze jest być kimś dobrym” świadczą o tym jakim był człowiekiem.

XIV Ogólnopolski Konkurs Papieski

Już tradycją się stało, że wychowankowie naszej placówki uczestniczą w Ogólnopolskim Konkursie Papieskim organizowanym przez Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich w Warszawie Falenicy. Celem konkursu jest przybliżenie postaci św. Jana Pawła II,  popularyzowanie jego twórczości, propagowanie wartości chrześcijańskich i rozwijanie zdolności twórczych.

Jest nam niezwykle miło, że w kategorii recytatorskiej (recytacja utworu poetyckiego Karola Wojtyły/Jana Pawła II) nasz wychowanek Fabian zajął I miejsce.

Również w kategorii plastycznej praca wykonana przez Ariela otrzymała I miejsce.

Dziękujemy serdecznie organizatorom za zaproszenie do udziału w Konkursie, który jak co roku odbył się w miłej i serdecznej atmosferze.

Kolejna Wiosna w naszym ogrodzie

To już kolejny raz zawitała do naszego ogrodu wiosna. Pojawiły się pierwsze  kwiaty, które swoimi barwami zachęcają nas do spędzania jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu w ich otoczeniu. Wychowankowie z dużą ochotą i zaangażowaniem rozpoczęli prace porządkowe i pielęgnacyjne w ogrodzie w ramach realizowanego programu wychowawczo-terapeutycznego z elementami hortiterapii – Malwa.

Wizyta grupy historycznej Rekonstrukto

W dniu 30.04.2019 wychowankowie naszej placówki brali udział w żywej lekcji historii. Gościliśmy grupę historyczną Rekonstrukto, która w barwny i ciekawy sposób przybliżyła naszym wychowankom najważniejsze wydarzenia z historii Polski przełomu XVIII i XIX wieku. Głównym powodem spotkania była oczywiście 228 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Dzień ziemi

Wychowankowie Schroniska dla Nieletnich w Gackach uczcili Dzień Ziem. Wspólnie z członkami PZW Gacki koło nr 8 sadzili drzewa przy okolicznych akwenach.

Sprzątanie po zimie

Wychowankowie Schroniska dla Nieletnich w Gackach wraz z wędkarzami zrzeszonymi w Polskim Związku Wędkarskim sprzątali okoliczna akweny wodne.

Bezpieczny wypoczynek nad wodą

W dniu 11.03.2019r. mieliśmy przyjemność po raz kolejny gościć
w naszej placówce instruktora – wykładowcę i prezesa  Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Kielcach Pana Huberta Szczechlę. W ramach realizowanego w Schronisku programu wychowawczego „Sport, rekreacja i bezpieczeństwo w wodzie i nad wodą” wychowankowie brali udział w zajęciach z których mogli dowiedzieć się wielu bardzo przydatnych instrukcji jak i porad dotyczących bezpiecznego zachowania nad wodą. Pan Hubert przybliżył pracę służb ratunkowych oraz zadania jakie mają do wykonania oddziały WOPR. Wychowankowie zostali zapoznani z zasadami bezpieczeństwa jakie obowiązują podczas pobytu na basenie, nad rzeką, nad morzem jak i również w ich obrębie. Ciekawą częścią spotkania był pokaz sprzętu ratowniczego oraz przyrządów do ratowania ludzi. Informacje, porady i ciekawostki  na pewno się przydadzą podczas rozpoczynającego się już niebawem kolejnego sezonu wodnego. Serdeczne podziękowania dla Pana Huberta Szczechli za tak cenne spotkanie, które w przyszłości na pewno zaprocentuje.

Dzień kota

Wychowankowie naszej placówki z dużym zaangażowaniem brali udział w zajęciach zorganizowanych z okazji Światowego Dnia Kota. Od wielu lat opiekujemy się dwiema kotkami – Morą i Euforią, cieszyliśmy się, że możemy uczcić ten dzień. Podczas prezentacji multimedialnej zostały przypomniane zasady opieki nad zwierzętami, ze szczególnym uwzględnieniem kotów. Duży nacisk położono na zachowanie bezpieczeństwa podczas zabaw ze zwierzętami oraz przestrzegania zasad higieny przy codziennych czynnościach opiekuńczych i pielęgnacyjnych. Wychowankowie w czasie zajęć warsztatowych w pracowni stolarskiej i ślusarskiej oraz podczas zajęć z arteterapii wykonali własnoręcznie przedmioty, które zostaną przekazane na cele charytatywne. Chłopcy zrobili naszym kotkom niespodziankę i z kartonów wykonali dla nich domki. Dbając od wielu lat o swoje kotki możemy śmiało powiedzieć, że mają one u nas swoje święto każdego dnia w roku.

Pomagamy, bo warto i dlatego, że dobro wraca

Po raz kolejny podpisujemy się pod słowami naszej koleżanki  i wieloletniej wolontariuszki WOŚP, pani  Agaty Idziak  z pińczowskiego Klubu Wodnego  Kon-Tiki. W dniu 13.01.2019 r  wspólnie  z  naszymi przyjaciółmi  z klubu postanowiliśmy wesprzeć działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. I jak co roku osoby kwestujące na terenie Pińczowa mogły ogrzać się gorącą herbatą i posilić się przepysznym żurkiem prosto z naszej kontikowej kuchni polowej. Pińczowscy wolontariusze już bardzo dobrze nas znają i dlatego tak chętnie zbierają się wokół naszej plenerowej jadłodajni. Oczywiście wszystko odbywało się w przyjaznej atmosferze, wypełnionej radością i dobrą zabawą.

Wychowankowie Schroniska mogli zaobserwować i doświadczyć wolontariatu , a także aktywnie włączyć się w niesienie pomocy potrzebującym.

 

„Własną pomoc daj pierwszy;

pomoc przyjaciela przyjmij na końcu”.