Światowy Dzień Misia z przedszkolakami

Dzięki zaproszeniu Miejskiej Biblioteki w Pińczowie 21 listopada po raz kolejny mogliśmy uczestniczyć w programie „Współcześni poeci dzieciom” i czytać wiersze Elizy Rozdoby maluszkom w Przedszkolu Nr 2 w Pińczowie. Dzieci chętnie bawiły się z naszymi wychowankami  dodatkowo przebranymi w strój Kubusia Puchatka nawiązującym do Dnia Misia.

Natomiast 23 listopada w dniu Światowego Dnia Misia na Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Pińczowie odbyło się spotkanie z przedszkolakami, podczas którego nasi wychowankowie czytali wiersze dzieciom i ich misiom. Ten dzień był wyjątkowy i niezwykły.

Nagrody Ministra Sprawiedliwości

Miło nam poinformować, że pracownicy Schroniska dla Nieletnich w Gackach:

– Marek Łukasiewicz – dyrektor schroniska,

– Sławomir Ziółkowski – wychowawca,

zostali wyróżnieni Nagrodą Ministra Sprawiedliwości.

Więcej

Wspomnienie z wakacji

Kolejny sezon wodny już dawno za nami, jednak wspomnienia miło przeżytych chwil nad pińczowskim zalewem wciąż mocno w nas tętnią… Wracamy do sezonu letniego, gdzie nasi wychowankowie wspólnie z przyjaciółmi z Klubu Wodnego Kon-Tiki przygotowali kilka ciekawych imprez dla mieszkańców Ponidzia, m.in.: spływy kajakowe, Sobótkę, wspólne rejsy repliką średniowiecznej kuźni po zalewie. Zorganizowali również coś dla najmłodszych wodniaków z klubu – szkółkę narciarską  „H2O SKI” od 7 roku życia, gdzie dzieci mogły spróbować swoich „pierwszych kroków” na nartach wodnych.
Dzięki tej wieloletniej współpracy mogliśmy te najcieplejsze miesiące w roku spędzać pod błękitnym niebem, korzystając z żaglówek, rowerków wodnych, motorówek i wielu innych wodnych atrakcji. Wszystko to oczywiście odbywało się pod czujnym okiem ratowników WOPR.
Chcieliśmy jeszcze raz podziękować a także pozdrowić całą załogę Klubu Wodnego Kon-Tiki w Pińczowie.

Ahoj!

Z wizytą w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach

Nasi wychowankowie po raz kolejny, w ramach idei promowania krwiodawstwa i krwiolecznictwa, uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami RCKiK w Kielcach. Przygotowali także liczne prace plastyczne – głównie plakaty, promujące tą, jakże szlachetną i potrzebną działalność, na rzecz drugiego człowieka. Nasze prace będą zdobić miejsca obchodów Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża w dniach 22-26 listopada 2017 r.
Jednocześnie składamy serdeczne podziękowania pracownikom RCKiK w Kielcach, za dotychczasową współpracę, za trud podejmowanej na co dzień pięknej pracy popularyzacji idei honorowego krwiodawstwa oraz liczne materiały promocyjne, pakiety edukacyjne i gadżety (koszulki, długopisy, joja itp.), przekazane na rzecz naszych wychowanków.

Dzisiaj wielka jest rocznica…..czyli Święto Niepodległości w Schronisku

Młodzi Patrioci ze Schroniska dla Nieletnich w Gackach uczcili 99 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Okazuje się, że sprawy ojczyzny są bliskie naszej młodzieży pomimo rożnych problemów życiowych. Barwna prezentacja, przerywana piękną recytacją i przede wszystkim żołnierski śpiew rozbrzmiewały tego dnia w całym Schronisku. Występ został zakończony wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego.

Jesień u nas w ogrodzie

Nadeszła jesień. W naszym ogrodzie uporządkowaliśmy  rabaty i przyszykowaliśmy rośliny do zimy. Posadziliśmy rośliny cebulowe -tulipany, krokusy i żonkile. Teraz będziemy czekać, aż przepięknie zakwitną wczesną wiosną. Podczas zajęć praktycznych wychowankowie nabywają umiejętności przestrzegania zasad bhp podczas prac z użyciem narzędzi ogrodniczych. Uczą się prawidłowego doboru narzędzi do pracy. Wdrażani są do prawidłowego nazywania poszczególnych roślin, a przede wszystkim pracy w zespole, która sprzyja nawiązywaniu właściwych relacji koleżeńskich.

 

Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca

W dniu 16 października 2017 r. w ramach “Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca” po raz odbyła się próba pobicia rekordu Polski w resuscytacji krążeniowej, co jest efektem realizacji w Schronisku programu wychowawczo-dydaktycznego „Pierwszy do pierwszej pomocy”. Polegała ona na jednoczesnym wykonywaniu resuscytacji, na jak największej ilości fantomów, a co za tym idzie przez jak największą ilość osób. W programie dodatkowo odbyło się szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w wykonaniu Harcerskiej Grupy Ratowniczej w Busku – Zdroju, za co składamy serdeczne podziękowania. Do imprezy włączyli się także uczniowie Szkoły Podstawowej w Gackach, dzięki czemu łącznie rekord biło 98 osoby.

Światowy tydzień zwierząt

Stało się to już w naszej placówce tradycją, że każdego roku w październiku wychowankowie uczestniczą w zajęciach z okazji „Światowego tygodnia zwierząt.” Zajęcia odbywają się metodą projektu i mają na celu przede wszystkim uwrażliwienie młodych ludzi na los zwierząt, a przede wszystkim podkreślają ich znaczenie w życiu człowieka. W ramach zajęć zostały zorganizowane  prelekcje dotyczące praw zwierząt, ich właściwego traktowania, wpływu na psychikę człowieka. Zaprezentowano nieletnim dwa filmy: „Kot bob i ja”  oraz „Marley”, które wywołały u wychowanków ogromne emocje.

Ponadto odwiedził wychowanków w Schronisku nasz przyjaciel Pan Tadeusz Ptak, który przyjechał ze swoimi podopiecznymi i mogliśmy z bliska zobaczyć białego i czarnego bociana czy żurawia koroniastego. Również weterynarz Pan Michał Kuźma przeprowadził pogadankę dla wychowanków uczestniczących w realizowanym programie „Animaltherapy”, a zwierzęta przeszły profilaktyczne badania. Jednocześnie nasi wychowankowie uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych poza terenem placówki i wykonali ogrom prac w Schronisku dla bezdomnych zwierząt w Busku-Zdroju i w ptaszarni pana Tadeusza Ptaka. W ramach opieki duszpasterskiej została im przybliżona postać św. Franciszka – patrona zwierząt. Zajęcia zakończono ogłoszeniem wyników konkursu plastycznego „Zwierzę – mój przyjaciel”, w którym wzięli udział wszyscy wychowankowie.

Należy nadmienić, że w naszej placówce zwierzęta, którymi się opiekujemy mają swoje święto codziennie.

 

 

 

 

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym

W dniu 3 października 2017, w ramach cyklicznych zajęć promujących bezpieczeństwo w ruchu drogowym, po raz kolejny odbyła się prelekcja poprowadzona we współpracy z przedstawicielami Komendy Wojewódzkiej Policji Wydziału Ruchu Drogowego w Kielcach, którzy przygotowali dla wychowanków liczne niespodzianki, prezenty i przekazali książki do biblioteki schroniska.

Cele zajęć:
Promocja bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym;
Wdrażanie do przestrzegania przepisów w ruchu drogowego;
Ukazanie negatywnych skutków zachowań agresywnych i ryzykownych w ruchu drogowym;
Uczenie odpowiedzialności za własne czyny i innych ludzi.

Funkcjonariuszom Policji składamy serdeczne podziękowania.

 

Terapia dźwiękiem

W miesiącu wrześniu po raz kolejny odbyły się zajęcia z cyklu „Terapia dźwiękiem”  w ramach realizowanego programu „Dźwięki nowego życia”. Wychowankowie  mogli przeżyć wibracje dźwięków przenikających ciało, uwalniających od stresów, lęków i nagromadzonych blokad. Dzięki temu mogli przeżyć, ogarniający ich spokój wewnętrzny  i radość.
W świecie pełnym napięć i pośpiechu, relaks jest jedną z najbardziej podstawowych potrzeb człowieka. To niezapomniana podróż dźwiękowa, której efektem jest poczucie bycia bardziej „we własnym ciele” i poczucie właściwej każdemu z nas równowagi wewnętrznej, na pewno się przydała przy stresach związanych z rozpoczęciem nowego roku szkolnego i trudami dnia codziennego. Ponownie będziemy się starali „dogonić” wyciszenie….

Przygotował:  M.Wołowski