Na wodnym szlaku

W dniu 29.09.2107r. w ramach programu wychowawczego „Sport, bezpieczeństwo i rekreacja w wodzie i nad wodą”, odbył się kolejny spływ pontonowy rzeką Nidą.  Po raz kolejny udowodniliśmy, iż jesień nam nie straszna. Dolina Nidy to królestwo wielu rzadkich roślin i zwierząt chronionych w ramach parków krajobrazowych, rezerwatów i obszaru Natura 2000. Rzeka tworzy wysepki, zatoczki, starorzecza. Płynie wśród wzgórz, lasów, łąk i pól co jest doskonałym sposobem na aktywny wypoczynek. Pod czujnym okiem ratowników wodnych WOPR ze Schroniska dla Nieletnich w Gackach, spływ przebiegał w komfortowych warunkach. Na sam koniec wodnej eskapady nie mogło zabraknąć kiełbaski z ogniska, której smak nie jest w stanie zastąpić żadna inna, nawet z najdroższego grilla…..

BohaterON – włącz historię!

BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im bezpłatnych kartek dystrybuowanych na terenie całego kraju. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Angielskie „ON” dosłownie włącza historię bohatera – film albo prezentację, na komputerze, w telewizji bądź na tablecie. Nazwa ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej indywidualnych historii Powstańców poprzez nowoczesny patriotyzm. Nasi wychowankowie chętnie włączyli się w realizację II edycji tego pięknego projektu. Samodzielnie wykonali część kartek oraz napisali szczere życzenia dla Powstańców Warszawskich. To budujące, że takie wartości jak: odwaga, patriotyzm, poświęcenie dla ojczyzny mają dla naszej młodzieży ogromne znaczenie.

 

Współcześni poeci dzieciom

13 września  po wakacyjnej przerwie wróciliśmy z ogromną radością do promowania czytelnictwa wśród dzieci. Ponownie dzięki zaproszeniu Miejskiej Biblioteki w Pińczowie włączyliśmy się do akcji „Współcześni poeci dzieciom”. Tym razem debiutowaliśmy w grupie dzieci 5-cio i 6-cio letnich z Przedszkola Nr 2 w Pińczowie czytając poezję Rafała Lasoty. Spotkanie było cudowne, a zainteresowanie dzieci było dla nas wspaniałą nagrodą.

Sprzątanie Świata

W dniu 18.09.2017r. wychowankowie Schroniska dla Nieletnich w Gackach brali udział w akcji sprzątania świata pod hasłem „Nie ma śmieci, są surowce!”. W akcji tej nieletni mieli możliwość uczestniczenia w prelekcji w Siedzibie Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Krzyżanowicach Średnich. Następnie wychowankowie wraz z opiekunami Schroniska i we współpracy z pracownikami ZŚiNPK brali udział w porządkowaniu i segregacji śmieci terenów zielonych w ramach realizowanego programu edukacyjno – wychowawczego „Szlakami Ponidzia”.

 

Narodowe Czytanie

2 września w Muzeum Regionalnym w Pińczowie odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania. Również w tym roku Schronisko dla Nieletnich w Gackach wzięło czynny udział, w tej budzącej z roku na rok coraz większe zainteresowanie imprezie.  Tym razem sięgnęliśmy po wybitne dzieło klasyki literatury polskiej – „Wesele”  Stanisława Wyspiańskiego. Czuliśmy także  namiastkę atmosfery bronowickiej chaty dzięki doskonałej scenografii wzbogaconej o fantastyczne  tańce oraz pieśni ludowe przygotowane przez panie z Chaty Boguckiej.

 

 

Odwiedziny Kajetana Broniewskiego

Już po raz siódmy odwiedził nas Pan Kajetan Broniewski – wioślarz, trzykrotny olimpijczyk, brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w 1992 r. i brązowy medalista Mistrzostw Świata w 1991 r.
Nasz Gość przedstawił prezentację dotyczącą Polskiego Ruchu Olimpijskiego i swojej drogi do brązowego medalu, a następnie przeprowadził zawody wioślarskie wykorzystując przywiezione ergometry. Pasja i zaangażowanie Pana Kajetana Broniewskiego wzbudziły podziw i duże zainteresowanie wśród wychowanków.

Nasze zwierzęta w okresie lata

Latem, w okresie wakacji możemy poświęcić więcej czasu naszym najwspanialszym zwierzętom, które uważamy za prawdziwych przyjaciół. Wolne dni pozwalają na to, by dłużej się bawić z Nuką i Luną na dworze czy z naszymi kotkami Euforią i Morą mieszkającymi z nami  w grupach wychowawczych.  Głaskanie kotów działa na nas bardzo odprężająco. W upalne dni dbamy, aby psy miały stały dostęp do wody i mogły się schłodzić pod prysznicem. Również inne zwierzęta, które pozostają pod naszą opieką (gołębie w wolierze, ryby w akwariach) mają ja zapewnioną w jak najlepszy sposób. Sama opieka nad zwierzętami sprawia nam ogromną przyjemność!

 

 

Lato w naszym ogrodzie

Od kilku lat opiekujemy się naszym małym ogrodem, w którym posadziliśmy różne rośliny. Już od wiosny zachwycają nas swoimi barwami kwiaty. Najpierw były krokusy, żonkile i tulipany. Teraz przyszedł czas na letnie kwiaty, czyli róże, słoneczniki czy aksamitki. Jednak ogród wymaga również od nas dużej pracy w postaci pielęgnacji, usuwania chwastów czy systematycznego podlewania.  Gdy o niego zadbamy odpłaci się pięknem kwiatów.

 

Poznajemy zabytki regionu świętokrzyskiego

W ostatnich dniach wychowankowie uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Wsi Kieleckiej. Wycieczka została zorganizowana  w celu ukazania wychowankom dziedzictwa kulturowego regionu świętokrzyskiego, ze szczególnym uwzględnieniem budownictwa ludowego.  Na terenie muzeum mogli oni obejrzeć zabytkowe obiekty z XIX i XX wieku. Dużą atrakcją były zwierzęta hodowane w gospodarstwach domowych.

 

Wakacje w kinie

W okresie wakacji nasi wychowankowie chętnie uczestniczą w programie wychowawczym „Film resocjalizujący’. Jedną z atrakcji programu są wyjazdy do kina Moskwa w Kielcach. Obejrzeliśmy komedię, a to chyba jeden z najlepszych sposobów na odprężenie, zregenerowanie i relaks, bo przecież mamy wakacje.