Finał programu „Przeciwdziałanie poprzez sport agresji i patologii wśród dzieci i młodzieży”.

W dniu 14 grudnia 2016 r. w Centrum Olimpijskim w Warszawie uczestniczyliśmy w imprezie podsumowującej działania w ramach programu „Przeciwdziałanie Poprzez Sport Agresji i Patologii Wśród Dzieci i Młodzieży”. Serdecznie dziękujemy twórcom, organizatorom oraz sponsorom za możliwość wzięcia udziału w tak szlachetnym, ciekawym i motywującym do dalszej pracy przedsięwzięciu. W szczególności przekazujemy wyrazy wdzięczności Panu Kajetanowi Broniewskiemu, który swoją osobowością, postawą życiową i zaangażowaniem w promowanie wartości wyniesionych ze świata sportu inspiruje nieletnich do pozytywnych zmian w swoim życiu – bowiem „chcieć znaczy móc”.

Czytaj więcej

Pomagamy

Wychowankowie systematycznie uczestniczą w zajęciach z Arteterapii podczas, których mają możliwość rozwijać swoje zainteresowania plastyczne oraz sprawność manualną. Pozwalają one na odreagowanie wewnętrznych napięć i niepowodzeń. Dają możliwość poznania różnego rodzaju materiału do wykorzystania w procesie tworzenia, a przede wszystkim rozbudzają ich wszechstronny rozwój. Większość przedmiotów wykonanych i ozdobionych przez wychowanków trafi w najbliższym czasie na aukcje charytatywne i kiermasze, a środki pieniężne zebrane po ich sprzedaży wspomogą dzieci z chorobą nowotworową oraz Schronisko dla bezdomnych psów w Busku-Zdroju. Nieletni wiedząc, że mogą w ten sposób pomagać z jeszcze większą ochotą i większym zapałem wykonywali swoje prace. Zajęcia z Arteterapii uczą empatii oraz dają możliwość niesienia pomocy na miarę ich możliwości.

Jesteśmy blisko potrzebujących.

W dniu 21 listopada 2016r. w ramach realizacji programu dydaktyczno-wychowawczego „Pierwszy do pierwszej pomocy” nasi wychowankowie uczestniczyli w zajęciach poza terenem Schroniska z przedstawicielami Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach. Celem spotkania było podnoszenie wiedzy z krwiodawstwa i krwiolecznictwa, wdrażanie do zachowań prospołecznych i uwrażliwianie na potrzeby drugiego człowieka. Pracownikom RCKiK w Kielcach składamy serdeczne podziękowania za zaproszenie.

Światowy tydzień zwierząt

W ramach realizowanego od wielu lat w naszej placówce programu wychowawczego „Animaltherapy” już kolejny raz był zorganizowany przez pracowników program „Światowy Tydzień Zwierząt”. W ramach zajęć zaprezentowano wychowankom pokaz multimedialny o prawidłowej opiece nad zwierzętami. Jednocześnie wychowankowie obejrzeli film „Marley i ja”, który wywołał wiele wzruszeń. Ponadto mogli oni zobaczyć różne gatunki ptaków, które przywiózł do nas Pan Tadeusz Ptak – hodowca i pasjonata. Nasze zwierzęta,  które przebywają w naszej placówce i opiekujemy się nimi od wielu lat swoje święto mają każdego dnia, a nieletni dbają o nie w jak najlepszy sposób.

Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca

W dniu 17 października 2016r. w ramach “Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca” odbyła się w Schronisku dla Nieletnich w Gackach próba pobicia rekordu Polski w resuscytacji krążeniowo – oddechowej.  Polegała ona na jednoczesnym wykonywaniu resuscytacji przez jak największą ilość osób. Do bicia rekordu zaprosiliśmy Harcerską Grupę Ratowniczą Busko-Zdrój, która przeprowadziła pokaz pierwszej pomocy oraz Komendę Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie. Do akacji włączyli się także uczniowie Szkoły Podstawowej w Gackach. Celem imprezy była kontynuacja realizacji programu wychowawczo-dydaktycznego „Pierwszy do pierwszej pomocy”, a przede wszystkim uwrażliwianie młodzieży na drugiego człowieka oraz nabywanie umiejętności przeprowadzenia w sposób prawidłowy reanimacji.

Na zakończenie został przeprowadzony konkurs wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy, gdzie można było zdobyć cenne nagrody.

Mamy nadzieję, że za rok będzie nas więcej! Już teraz zapraszamy do wspólnej akcji!

pierwszy

Narodowe Czytanie

Kolejna edycja Narodowego Czytania już za nami. To właśnie 03.09.2016 roku o godz. 18.00 odbyło się czytanie ” Quo vadis” na wirydarzu pińczowskiego Belwederu. Do akcji czytania dzieła  H. Sienkiewicza włączyliśmy się z ogromnym entuzjazmem. Pozostały oczywiście niezapomniane wrażenia po tak niecodziennej atmosferze i chęć uczestnictwa w kolejnej edycji Narodowego Czytania.

Warsztaty plastyczne w Zalipiu.

W dniu 24 sierpnia 2016 r. nasi wychowankowie po raz kolejny uczestniczyli w warsztatach plastycznych w Zalipiu, w Zagrodzie Felicji Curyłowej, poznając tradycję wykonywania wzorów kwiatowych na budynkach i w zagrodach. Była to interesująca lekcja, połączona ze zwiedzaniem eksponatów Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Letni czas ze zwierzętami

Okres wakacji wiąże się  z tym, że możemy poświęcić więcej czasu swoim ukochanym zwierzętom. W ramach realizowanego programu wychowawczego „Animaltherapy” pod naszą opieką pozostają dwa psy Luna i Nuka, dwa koty Mora i Euforia oraz ptaki w wolierze. Ponadto w ramach współpracy z zaprzyjaźnionymi osobami w okresie wakacyjnym opiekujemy się królikiem, który wniósł nam wiele radości. Oprócz codziennych obowiązków możemy też spędzać ze zwierzętami czas na zabawie. W upalne dni nasze psiaki chętnie biorą prysznic na boisku. Natomiast koty lubią leniuchować w pełnym słońcu. Wychowankowie, którzy opiekują się zwierzętami wzorowo wywiązują się ze swoich obowiązków.