Standardy ochrony małoletnich
w Okręgowym Ośrodku Wychowawczym w Gackach
Naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez pracowników Okręgowego Ośrodka Wychowawczego w Gackach jest działanie dla dobra małoletniego i w jego najlepszym interesie. Pracownicy placówki mają obowiązek traktować każdego małoletniego z należnym mu szacunkiem, uwzględniając przy tym jego potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przez pracowników wobec małoletniego przemocy w jakiejkolwiek formie. Pracownicy placówki, realizując te cele, działają w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych danej placówki oraz posiadanych kompetencji i doświadczenia zawodowego.
Niniejszy dokument reguluje wprowadzenie i realizację Standardów ochrony małoletnich w Okręgowym Ośrodku Wychowawczym w Gackach
Cele standardów ochrony małoletnich.
- Zapewnienie bezpieczeństwa małoletnim.
- Zapewnienie wszystkim pracownikom niezbędnych informacji i warunków, aby umożliwić im wywiązanie się z obowiązków w zakresie dbałości o dobro małoletniego i ochronę małoletnich.
- Zapewnienie małoletnim oraz ich rodzicom lub opiekunom niezbędnych informacji na temat zasad obowiązujących w placówce oraz zapewnienie możliwości uzyskania wsparcia w sytuacji krzywdzenia.
- Włączenie rodziców i opiekunów w ochronę bezpieczeństwa małoletnich.
Objaśnienie terminów.
- Placówka – Okręgowy Ośrodek Wychowawczy w Gackach.
- Pracownik placówki – każda osoba zatrudniona w Okręgowym Ośrodku Wychowawczym w Gackach na podstawie umowy o pracę albo umowy cywilnoprawnej, a także realizująca wolontariat, staż lub praktykę.
- Małoletni – każdy wychowanek Okręgowego Ośrodka Wychowawczego w Gackach, który nie ukończył 18 roku życia.
- Opiekun małoletniego – rodzice albo ten z rodziców, pod którego stałą pieczą nieletni faktycznie pozostaje, albo opiekun prawny.
- Zgoda opiekuna małoletniego – zgoda rodziców albo tego z rodziców, pod którego stałą pieczą małoletni faktycznie pozostaje lub opiekuna prawnego.
- Krzywdzenie małoletniego – zachowanie każdej osoby, w tym innego wychowanka lub pracownika placówki, które może wywołać lub wywołuje u małoletniego ból lub cierpienie fizyczne albo psychiczne, lub inne zagrożenie dobra , w tym jego zaniedbywanie, a w szczególności zachowanie niezgodne z obowiązującym prawem.
- Osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo w Internecie – każdy pracownik placówki sprawujący opiekę nad małoletnimi podczas korzystania z sieci Internet i innych komunikatorów elektronicznych.
- Osoba odpowiedzialna za standardy ochrony małoletnich – każdy pracownik placówki, sprawujący opiekę nad małoletnimi w placówce.
- Osoba udzielająca wsparcia małoletniemu – każdy pracownik placówki, sprawujący nadzór nad prawidłowym stosowaniem standardów ochrony małoletniego w placówce.
- Dane osobowe małoletniego – wszelkie informacje umożliwiające identyfikację małoletniego, w tym jego imię i nazwisko, wizerunek.
Część I. Polityka ochrony małoletnich
Zapobieganie krzywdzeniu małoletnich
I.
- Placówka podejmuje działania w celu zapobiegania krzywdzeniu małoletnich.
- Wszyscy pracownicy placówki monitorują przestrzeganie praw małoletnich i podejmują stosowne działania przewidziane prawem w przypadku ich naruszenia.
- W sytuacji podjęcia interwencji, obowiązkiem dyrektora jest zgłoszenie podejrzenia krzywdzenia małoletniego do odpowiedniej instytucji lub organu w zależności od zdiagnozowanego typu krzywdzenia i skorelowanej z nim interwencji.
Relacje między personelem a małoletnimi
II.
- Zasady bezpiecznych relacji pracowników placówki z małoletnimi obowiązują każdego pracownika, a także każdą dorosłą osobę, mającą kontakt z małoletnimi przebywającymi w placówce, jeśli kontakt ten odbywa się za zgodą dyrektora placówki lub na terenie placówki.
- Dyrektor placówki oraz wszyscy pracownicy odpowiadają za to aby małoletni traktowany był z szacunkiem oraz znał i stosował zasady bezpiecznych relacji.
- Naczelną zasadą wszystkich czynności podejmowanych przez pracownika placówki jest działanie dla dobra małoletniego i w jego najlepszym interesie.
- Należy zwracać uwagę, aby każdy komunikat, działanie bądź czynność podejmowana wobec małoletniego były adekwatne do sytuacji, do stopnia jego rozwoju i indywidualnych możliwości, bezpieczne, uzasadnione i nie skutkowały nierównym traktowaniem.
- Należy szanować małoletnich, traktować ich równo bez względu na ich płeć i jakiekolwiek cechy, w tym orientację seksualną, niepełnosprawność, status społeczny, etniczny, kulturowy, religijny i światopogląd.
- Podejmując decyzje dotyczące małoletniego, należy poinformować go o tym, wysłuchać jego opinii oraz o ile to możliwe i bezpieczne, uwzględniać jego potrzeby.
- W relacjach z małoletnim:
- należy zachowywać cierpliwość, otwartość i okazywać mu szacunek;
- należy słuchać uważnie, a w przypadku zadania pytania udzielać odpowiedzi adekwatnej do wieku małoletniego i danej sytuacji;
- zachować wrażliwość i szanować różnice, uwarunkowania językowe, kulturowe, religijne lub etniczne dziecka
- uwzględniać indywidualne zaburzenia i problemy rozwojowe.
III.
- Pracownik placówki ma obowiązek szanować prawo małoletniego do prywatności. Jeśli zajdzie potrzeba ochrony małoletniego bądź wystąpi inna sytuacja, z którą wiąże się ujawnienie określonych danych na temat dziecka, należy go o tym jak najszybciej powiadomić, wyjaśniając sytuację.
- Wszelkie czynności w relacji z małoletnim są jawne i przeprowadzane zgodnie z procedurami obowiązującymi w placówce, w miejscach do tego przeznaczonych.
IV.
- Pracownik placówki nie może utrzymywać z małoletnimi prywatnych relacji.
- Pracownikowi placówki nie wolno:
- faworyzować małoletnich;
- nawiązywać z małoletnim jakichkolwiek relacji seksualnych, jak również składać mu propozycji o nieodpowiednim charakterze bądź mogącym być dwuznacznie zrozumianym przez małoletniego. Obejmuje to także formułowanie komentarzy o charakterze seksualnym, stosowanie żartów, używanie gestów o seksualnym podtekście oraz zabrania się udostępnianie małoletnim treści erotycznych i pornograficznych bez względu na ich formę;
- zatajać informacji na temat możliwości występowania relacji, które charakteryzują się w szczególności zjawiskiem polegającym na zauroczeniu się małoletnim przez pracownika, bądź pracownikiem przez małoletniego. Wszelkie takie sygnały muszą być przekazywane do dyrektora placówki w sposób gwarantujący poszanowanie godności osób zaangażowanych w sytuację;
- utrwalać wizerunku małoletniego (filmować, nagrywać głosu, fotografować, prowadzić transmisji na żywo) dla potrzeb prywatnych, dotyczy to także umożliwienia osobom trzecim utrwalania wizerunku małoletnich, jeśli dyrektor placówki nie został o tym poinformowany i nie zostały spełnione odpowiednie przesłanki warunkujące dopuszczalność takiej sytuacji;
- proponować małoletnim alkoholu, wyrobów tytoniowych, nielegalnych substancji, jak również zabrania się używania ich w obecności małoletnich;
- przyjmować pieniędzy, innych rzeczy od małoletniego, jego rodziców lub opiekunów;
- wchodzić w relacje jakiejkolwiek zależności wobec rodziców małoletniego lub opiekunów, jak również zachowywać się w sposób mogący sugerować innym istnienie takiej relacji;
- przyjmować korzyści majątkowych lub niemajątkowych, w szczególności pieniędzy, podarunków od małoletniego, rodziców lub opiekunów;
- używać wulgarnych słów, gestów i żartów, czynić obraźliwych uwag, nawiązywać w wypowiedziach do aktywności bądź atrakcyjności seksualnej, wykorzystywać wobec małoletniego przewagę fizyczną (zastraszanie, przymuszanie, groźby), stosunku władzy bądź zależności małoletniego;
- stosować przemocy wobec małoletniego, w tym w szczególności polegającej na biciu, szturchaniu, popychaniu i wszelkich innych naruszeniach nietykalności cielesnej, zawstydzaniu, upokarzaniu, lekceważeniu, obrażaniu i krzywdzeniu małoletniego;
- ujawniać informacji wrażliwych dotyczących małoletniego osobom nieuprawnionym i niezgodnie z obowiązującym prawem;
- w celach prywatnych zapraszać małoletniego do swojego miejsca zamieszkania, spotykać się z nimi poza godzinami pracy lub utrzymywać kontakty poprzez prywatne kanały komunikacji (prywatny telefon, e-mail, komunikatory, profile w mediach społecznościowych). Zakaz ten nie dotyczy sytuacji, gdy małoletni zwraca się do pracownika o pomoc bądź kontakt odbywa się publicznie, przy udziale innych pracowników placówki lub innych małoletnich;
- angażować lub zachęcać małoletniego do jakiejkolwiek działalności niezgodnej z prawem lub stwarzającej zagrożenie dla małoletniego.
V.
W przypadku pracy z małoletnim, który doświadczył krzywdzenia, w tym seksualnego, fizycznego bądź zaniedbania, należy zachować ostrożność i dystans w celu ochrony małoletniego.
VI.
Podczas czynności higienicznych i związanych z ochroną zdrowia wobec małoletniego, kontakt fizyczny należy ograniczyć do czynności niezbędnych, adekwatnych do wieku i rozwoju małoletniego oraz przeprowadzać je w taki sposób, aby nie przebywać z małoletnim na osobności bez możliwości kontroli innych osób. Czynności te powinny być wykonywane przez pracownika tej samej płci.
Relacje pomiędzy nieletnimi
VII.
- Wszelkie kontakty pomiędzy małoletnimi podlegają ochronie ich praw wynikającej z obowiązującego prawa oraz niniejszych standardów.
- W przypadku stwierdzenia naruszenia praw małoletnich wszyscy pracownicy placówki zobowiązani są do podjęcie stosownych działań wynikających z obowiązującego prawa oraz niniejszych standardów.
Korzystanie z Internetu i urządzeń mobilnych
VIII.
- Infrastruktura sieciowa placówki umożliwia dostęp do Internetu personelowi placówki oraz małoletnim na zasadach szczegółowo określonych w regulaminie korzystania z Internetu obowiązującym w placówce, z zachowaniem przepisów poniższych.
- W przypadku ujawnienia treści nielegalnych, szkodliwych lub nieodpowiednich do wieku lub w przypadku zdarzeń godzących w bezpieczeństwo małoletnich związanych z korzystaniem z Internetu każdy pracownik placówki podejmuje następujące działania:
- ustala okoliczności zdarzenia;
- zabezpiecza dowody, o ile jest taka możliwość i potrzeba zabezpieczenia dla właściwych instytucji;
- jeśli doszło do krzywdzenia małoletniego lub innej osoby – powiadamia o tym fakcie dyrektora placówki.
- Placówka zapewnia stały dostęp do materiałów edukacyjnych, dotyczących zasad bezpiecznego korzystania z Internetu, które udostępnia przy komputerach umożliwiających dostęp do Internetu.
- Ochrona opisana powyżej dotyczy również kontaktów telefonicznych małoletnich
IX.
- Placówka, zapewniając małoletnim dostęp do Internetu, jest zobowiązana podejmować działania, które zablokują dostęp do treści szkodliwych i nieodpowiednich dla małoletniego, w tym celu należy:
- zainstalować oprogramowanie zabezpieczające lub wyłączające dostęp do treści szkodliwych i nieodpowiednich dla małoletnich;
- dokonywać bieżącej aktualizacji oprogramowania, o którym mowa w ust. 1.
Ochrona danych osobowych i wizerunku małoletniego
X.
Placówka zapewnia ochronę danych osobowych oraz wizerunku małoletniego zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
XI.
- Zgoda rodzica lub opiekuna małoletniego na rejestrację i rozpowszechnienie wizerunku dziecka zostanie przyjęta przez placówkę na piśmie i obowiązuje do czasu jej wycofania.
- Jeżeli wizerunek małoletniego ma stanowić element całości, podczas utrwalania wydarzenia zbiorowego – zgromadzenia, krajobrazu, publicznych imprez, zgoda rodzica lub opiekuna małoletniego na utrwalanie wizerunku dziecka nie jest wymagana. W innym wypadku zastosowanie znajdują wewnętrzne uregulowania obowiązujące w placówce.
XII.
- Publikowanie zdjęć /nagrań identyfikujących małoletniego poprzez podanie imienia i nazwiska jest możliwe po uzyskaniu zgody rodzica lub opiekuna prawnego małoletniego.
- Zabronione jest bez zgody rodzica lub opiekuna prawnego małoletniego ujawnianie danych wrażliwych dziecka w trakcie rejestracji i rozpowszechniania wizerunku, w tym w szczególności jego stanu zdrowia, sytuacji materialnej, sytuacji prawnej i powiązanych z wizerunkiem dziecka.
- W celu ochrony małoletniego przed działaniami naruszającymi jego dobro, w trakcie rejestracji małoletni musi być ubrany, a sytuacja utrwalana na zdjęciu/nagraniu nie może być dla małoletniego poniżająca, ośmieszająca ani ukazywać go w negatywnym kontekście.
- Rozpowszechnianie zdjęć dopuszczalne jest na wymienionych wcześniej zasadach wyłącznie w okresie pobytu małoletniego w placówce, chyba że rodzice lub opiekun dziecka albo małoletni, który osiągnął pełnoletniość, wyraził zgodę na rozpowszechnianie po tym czasie w formie pisemnej.
XIII.
- Rejestracja przez media lub inną osobę wydarzenia organizowanego przez placówkę i opublikowanie tak pozyskanego materiału może się odbyć wyłącznie po uzyskaniu zgody dyrektora placówki oraz zgody organu Ministerstwa Sprawiedliwości sprawującego nadzór z zachowaniem obowiązujących w zakresie ochrony danych osobowych przepisów prawa.
Część II. Personel placówki
Rekrutacja
XIV.
- Rekrutacja pracowników placówki odbywa się zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i zasadami określonymi w wewnętrznych przepisach placówki uwzględniającymi zaświadczenie o niekaralności.
- Osoba zatrudniona w placówce zobowiązana jest zapoznać się ze Standardami ochrony małoletnich w Okręgowym Ośrodku Wychowawczym w Gackach i potwierdzić to przez złożenie podpisu na oświadczeniu o zapoznaniu się ze standardami ochrony małoletnich.
Interwencja
XV.
- Wszyscy pracownicy placówki są odpowiedzialni za analizę symptomów krzywdzenia małoletnich, a jeżeli je ujawnią, zawiadamiają dyrektora placówki lub organy odpowiedzialne za ochronę małoletniego.
- Pracownicy podejmują również powyższe czynności wobec małoletniego przebywającego poza placówką.
Udzielenie nieletniemu wsparcia po ujawnieniu krzywdzenia
XVI.
- Placówka zapewnia nieletnim wsparcie i bezpieczeństwo.
- Po ujawnieniu krzywdzenia małoletniego, pracownik placówki odpowiedzialny za udzielenie wsparcia sporządza opis sytuacji w wewnętrznej dokumentacji placówki oraz podejmuje dalsze działania w celu udzielenia pomocy i ochrony małoletniego będącego ofiarą jakichkolwiek form przemocy zgodnie z obowiązującym prawem i wewnętrznymi procedurami oraz przyjętym w Ośrodku sposobem dokumentowania.
Leszcze, 2024-07-15