O ciekawych zawodach w Schronisku dla Nieletnich

17 lutego 2015 roku Wychowankowie Schroniska dla Nieletnich w Gackach po raz kolejny spotkali się z doradcą zawodowym z buskiego MCK, aby porozmawiać na temat rynku pracy i świata zawodów, w ramach cyklicznie prowadzonych w placówce zajęć z doradztwa zawodowego. Drogista, pracownik DDD, logistyk, spedytor, specjalista PR, klakier – nazwy tych profesji znalazły się w „Kalamburach zawodoznawczych”, które podczas warsztatów rozwiązywali uczniowie. Ćwiczenie było świetną okazją do rozmowy na temat świata zawodów i ścieżek dochodzenia do nich. W dobie konkurencji na rynku pracy, wiedza o zawodach może stać się szansą na przekwalifikowanie, rozwój lub uzyskanie dodatkowych pieniędzy. Ponadto wychowankom Schroniska daje możliwość pozytywnej readaptacji społecznej.

Sporty wodne

W dniu 12.02.2015r. w ramach realizowanego programu wychowawczego „Sporty wodne – aktywność i wypoczynek dla każdego” wychowankowie wzięli udział w cyklicznie organizowanych zajęciach na basenie w Busku –Zdrój. Zajęcia te łączą naukę elementów pływania jak i rekreację. Pozwalają rozwijać zainteresowania nieletnich , jak również uczą jak w sposób aktywny spędzać czas wolny. Wyjazdy na basen cieszą się ogromną popularnością wśród wychowanków, gdzie z dużym zaangażowaniem rozwijają swoje zdolności. Często ukoronowaniem tych zajęć z opanowania technik pływackich jest sprawdzian i pozytywne zaliczenie egzaminu na kartę pływacką.

Zbieramy siły bo kolejny wyjazd już wkrótce……

 

Pierwszy do pierwszej pomocy

W dniu 6 lutego 2015r. po raz kolejny gościliśmy Harcerską Grupą Ratowniczą „Busko-Zdrój”, w ramach realizacji programu dydaktyczno-wychowawczego „Pierwszy do pierwszej pomocy”. W trakcie zajęć wszyscy nasi wychowankowie mogli nabyć praktyczne umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach oraz przeprowadzenia w sposób prawidłowy reanimacji (masaż serca, oddech ratowniczy).

hgr

Razem łatwiej – zwierzęta przełamują bariery

W dniu 22.01.2015 roku naszą placówkę w ramach prowadzonego programu wychowawczego „Animaltherapy” odwiedzili przedstawiciele Fundacji „Razem łatwiej-zwierzęta przełamują bariery”. Goście przyjechali ze swoimi zwierzętami i przeprowadzili wspaniałe zajęcia dla wszystkich nieletnich przebywających w Schronisku dotyczące właściwych postaw i zachowań wobec zwierząt. Ponadto psy terapeutyczne zaprezentowały swoje umiejętności. Każdy uczestnik mógł samodzielnie spróbować wydać komendy i polecenia zwierzęciu. Serdeczne podziękowania składamy Pani Basi Wujczyk, która wspiera naszą placówkę we wszelkiego rodzaju działaniach podejmowanych przez pracowników i wychowanków mających na celu podniesienie świadomości konieczności opieki nad zwierzętami.

Kilka słów o Fundacji.

W 2005 roku, grupa przyjaciół wpadła na pomysł, aby stworzyć w Warszawie fundację, która zajmie się animaloterapią oraz będzie propagować właściwe postawy ludzi wobec zwierząt.
Animaloterapia czyli wszelkie działania zmierzające do poprawy ludzkiego zdrowia i jakości życia, w których dużą rolę odgrywają zwierzęta: psy, koty, świnki morskie, chomiki, a nawet… ślimaki.

 

Schronisko zagrało dla Orkiestry

Wychowankowie Schroniska pokazali, że także mają wielkie serce. Razem z innymi wolontariuszami, w dniu 11.01.2015 roku włączyli się w zbiórkę pieniędzy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.  Schronisko uczestniczyło w akcji już po raz trzeci. I tym razem nieletni aktywnie i z dużym zaangażowaniem  działali w szlachetnym celu.

Jednocześnie ogromne podziękowanie dla wszystkich pracowników i wychowanków, którzy wsparli Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Kliknij Pajacyka

Połowa grudnia. Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, czas w którym cieplej myślimy o rodzinie, o swoich znajomych i wszystkich tych którzy potrzebują pomocy. Opuszczam Schronisko i wówczas jeden z wychowanków mówi do mnie
– Do widzenia Panie Profesorze. Niech pan Profesor pamięta żeby w domu na swoim komputerze kliknąć pajacyka.
– Jakiego pajacyka?
– No jak to jakiego. Wpisze Pan w przeglądarkę pajacyk i Pan zobaczy.
– Dobra, dobra. Wiem o co chodzi. Ale właściwie po co klikać?

Moje kolejne pytanie wytrąca Go trochę z równowagi. Niepewny uśmiech, bo nie wie czy ja żartuję, czy mówię poważnie
– No jak po co. Żeby pomóc, głodnym dzieciom.
– Kliknę, kliknę. Nie bój się. Do widzenia.
Powiedziałem i pojechałem do domu.

A tam siedząc przy komputerze zacząłem się zastanawiać. Jak to jest, że nasi wychowankowie, którzy z jednej strony doświadczyli tyle złego i to najczęściej od najbliższych, z drugiej zaś sami nieźle narozrabiali i sąd zdecydował o ich odosobnieniu tak chętnie angażują się w różne inicjatywy, projekty i sprawy pomagające innym.
Bo przecież trafiając do Nas opiekują się zwierzętami i kwiatami. Angażują się w pomaganie bezdomnym psom ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Busku Zdroju. Uczestniczą w akcjach Góra Grosza i WOŚP. Wykonują przepiękne Kartki Bożonarodzeniowe które po zlicytowaniu zostaną przeznaczone na szczytny cel. Od lat pomagają Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Świetlik”.
szop1 szop2
Wychowankowie podczas pracy przy szopce dla Przedszkola Świetlik
A najważniejsze jest to że robią to wszystko zupełnie bezinteresownie.
Więc kliknij Pajacyka.

VI Ogólnopolski Konkurs Plastyczny na Najpiękniejszą Kartkę Bożonarodzeniową dla Zakładów Poprawczych i Schronisk dla Nieletnich

Już po raz szósty nasze Schronisko zorganizowało Ogólnopolski Konkurs Plastyczny na Najpiękniejszą Kartkę Bożonarodzeniową. W konkursie brali udział  wychowankowie Zakładów Poprawczych i Schronisk dla Nieletnich. Prace młodych artystów można podziawiać w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Pińczowie, niestety kupować je będzie można dopiero za rok. Całkowity dochód ze sprzedaży ubiegłorocznych kartek został przekazany Kubie Możdżyńskiemu z przeznaczeniem na dalszą rehabilitację.
Organizatorzy konkursu pragną podziękować Pani Jolancie Opoce dyrektorce Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej za pomoc w zorganizowaniu wystawy prac młodych autorów.

​Protokół z rozstrzygnięcia VI Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego
na Najpiękniejszą Kartkę Bożonarodzeniową
dla Zakładów Poprawczych i Schronisk dla Nieletnich
Organizatorem Konkursu są pracownicy Schroniska dla Nieletnich w Gackach przy współpracy z Miejską i Gminną Biblioteką Publiczną w Pińczowie. Zaproszenia do udziału w konkursie zostały rozesłane do wszystkich zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich z terenu całej Polski.
W konkursie wzięło udział 23 placówek resocjalizacyjnych:
 1. Zakład Poprawczy w Barczewie
 2. Zakład Poprawczy w Ostrowcu Świętokrzyskim
 3. Zakład Poprawczy w Studzieńcu
 4. Zakład Poprawczy w Szubinie
 5. Zakład Poprawczy w Tarnowie
 6. Zakład Poprawczy w Kcyni
 7. Zakład Poprawczy w Trzemesznie
 8. Zakład Poprawczy w Witkowie
 9. Zakład Poprawczy w Gdańsku
 10. Zakład Poprawczy w Grodzisku Wielkopolskim
 11. Młodzieżowy Ośrodek Adaptacji Społecznej w Koszalinie
 12. Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich w Świdnicy
 13. Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich w Pszczynie
 14. Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich w Raciborzu
 15. Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich w Głogowie
 16. Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich w Mrozach
 17. Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich w Laskowcu
 18. Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich w Warszawie
 19. Schronisko dla Nieletnich w Chojnicach
 20. Schronisko dla Nieletnich w Warszawie
 21. Schronisko dla Nieletnich w Dominowie
 22. Schronisko dla Nieletnich w Szczecinie
 23. Schronisko dla Nieletnich w Gackach

II Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej Halowej

W Schronisku już po raz drugi odbył się Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej Halowej. Do turnieju zgłosiły się drużyny z:

 • Liceum Ogólnokształcące w Pińczowie.
 • Schronisko dla Nieletnich w Gackach.
 • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Chrobrzu.
 • Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku-Zdroju.

​Każda z drużyn rozegrała trzy spotkania. O kolejności w tabeli decydowały zdobyte punkty.

Po podliczeniu wszystkich punktów okazało się, że pierwsze miejsce zajął Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Chrobrzu przed Liceum Ogólnokształcącym w Pińczowie. Trzecie miejsce przypadło w udziale Zespołowi Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku-Zdroju. Czwarte miejsce zajęła ekipa Gości. Zespoły biorące udział w Turnieju zostały uhonorowane pucharami i pamiątkowymi dyplomami.

Bierzmowanie w SDN

W sobotę 6 grudnia 2014 r. szesnastu wychowanków Schroniska dla Nieletnich w Gackach przystąpiło do sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej. Mszę Świętą celebrował ksiądz biskup  dr Marian Florczyk. W uroczystości bierzmowania uczestniczyli również ksiądz dziekan Jan Staworzyński, oraz przygotowujący wychowanków do sakramentu ksiądz Józef Staszkiewicz. Ten szczególny moment w życiu naszych wychowanków wzbogacił występ Chóru z Jędrzejowa. Dziękujemy licznie zgromadzonym rodzinom wychowanków oraz pracownikom naszej placówki za przybycie i uświetnienie tej doniosłej chwili.

 

Prelekcja Funkcjonariuszy Policji w SDN

W dniu 1 grudnia 2014 r. nasi wychowankowie uczestniczyli w prelekcji promującej bezpieczeństwo w ruchu drogowym, poprowadzonej przez przedstawicieli Komendy Wojewódzkiej Policji Wydziału Ruchu Drogowego w Kielcach. Prelekcja zakończyła się małym konkursem w którym chłopcy przebywający w Schronisku wykazali się znajomością przepisów ruchu drogowego.