„W Młodzieżowym Centrum Kariery”

„W Młodzieżowym Centrum Kariery”

Od lat realizowany jest w Ośrodku program dydaktyczno-wychowawczy „wykluczyć wykluczenie”, w oparciu o który Wychowankowie uczestniczą w spotkaniach z pracownikami instytucji rynku pracy. Tak było 22 listopada 2022 roku, gdzie po raz kolejny spotkali się z doradcą zawodowym z buskiego MCK, aby porozmawiać na temat rynku pracy i świata zawodów. Pani Elżbiecie Ścióg z MCK w Busku-Zdroju składamy serdeczne podziękowania za zaangażowanie i profesjonalizm.
W dobie konkurencji na rynku pracy, cyfryzacji wielu branży, wiedza o zawodach może stać się szansą na sukces w planowaniu kariery zawodowej. Ponadto wychowankom Ośrodka daje możliwość pozytywnej readaptacji społecznej.

,,W TROSCE O ŚRODOWISKO’’

,,W TROSCE O ŚRODOWISKO’’

            Okręgowy Ośrodek Wychowawczy w Gackach w ramach działalności i współpracy ze środowiskiem otwartym prowadzi akcje sprzątania terenów zielonych, w tym w ramach współpracy z Polskim Związkiem Wędkarskim Koło Gacki. Z dumą chwalimy wykonaną pracą!

,,Prewencja zachowań przestępczych”

,,Prewencja zachowań przestępczych”

           W ramach oddziaływań resocjalizacyjnych nasz Ośrodek podjął współpracę z Zakładem Karnym w Pińczowie. Dnia 16 listopada 2022r. nasi wychowankowie zwiedzali wystawę plastyczną, przygotowaną przez osadzonych, ku pamięci odzyskania przez Polskę niepodległości.
            Nasi podopieczni wzięli także udział w bardzo cennej lekcji wychowawczej, poprowadzonej przez rzecznika prasowego zakładu Pana mjr Miłosza Rendę, której celem była realizacja misji społecznej odpowiedzialności poprzez kreowania prospołecznych postaw wśród nieletnich. Dyrekcji Zakładu Panu ppłk Przemysławowi Hajos i Panu ppłk Łukaszowi Trzcinie składamy serdecznie podziękowania.

 

Zarybianie zbiorników wodnych

      Zarybianie zbiorników wodnych
 

        Nasi wychowankowie zawsze są chętni do pomocy, cieszą się, gdy mogą łączyć przyjemne z pożytecznym. W związku z koniecznością wsparcia naturalnej populacji ryb, nieletni pod okiem fachowców z Polskiego Związku Wędkarskiego Koło Gacki wpuszczali narybek do zbiorników wodnych. Z niecierpliwością czekamy na efekty!

 

„Zwiedzanie Pałacu w Kurozwękach”

„Zwiedzanie Pałacu w Kurozwękach”

           Jednym z priorytetów w resocjalizacji nieletnich jest dla nas stosowanie wzmocnień pozytywnych, w tym form i metod atrakcyjnych z punktu wychowanków. Stąd też w ramach udzielanych nagród regulaminowych w postaci zgody na zajęcia oświatowo-wychowawcze poza terenem Ośrodka realizujemy różnego rodzaju wycieczki. Dobrą praktyką są wyjazdy w ciekawe miejsca. W październiku byliśmy w kompleksie pałacowo-parkowym w Kurozwękach. Pałac w Kurozwękach jest jednym z niewielu zabytków w Polsce, pozwalających prześledzić kolejne zmiany stylów: od murowanego zamku rycerskiego, poprzez dwór obronny, do barokowo-klasycznej rezydencji.

 

„Ogólnopolski Tydzień Kariery 2022”

„Ogólnopolski Tydzień Kariery 2022”

W naszym Ośrodku od lat realizowane są działania z zakresu doradztwa zawodowego, w tym obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, tak też było i w tym roku. Jednym z działań była prelekcja dla nieletnich przeprowadzona we współpracy z Młodzieżowym Centrum Kariery w Pińczowie.
W dobie konkurencji na rynku pracy, wiedza o zawodach, zasadach przeprowadzania rozmowy kwalifikacyjnej i współczesnym rynku pracy może stać się szansą na rozwój lub dodatkowe zarobkowanie. Ponadto wychowankom Ośrodka daje możliwość pozytywnej readaptacji społecznej.

Nasza ukochana Nuka odeszła za tęczowy most

Nasza ukochana Nuka odeszła za tęczowy most

       

       Chcieliśmy poinformować wszystkich byłych wychowanków, że nasza Nuka w dniu 28 października 2022 roku odeszła. Przez jedenaście lat była z nami w ramach realizowanego w placówce programu wychowawczo-terapeutycznego „Animaltherapy”. Często czekała pod oknem na smakołyki. Biegła do nas spragniona pieszczot. Uczestniczyła w zbiórkach pieniędzy, które były przeznaczane na bezdomne zwierzęta. Mimo swojej choroby to Ona dbała, aby na naszych twarzach pojawiał się uśmiech. Uczyła nas jak być odpowiedzialnym i empatycznym człowiekiem. Dziś biega po łąkach za tęczowym mostem i czeka tam na każdego z nas.

        Dziękujemy wszystkim opiekunom, którzy okazali jej serce i troszczyli  się o naszą Nukę: Rafałowi, Szymonowi, Krzysztofowi, Mateuszowi, Marcinowi, Łukaszowi, Sebastianowi, Adamowi, Dominikowi i wielu innym.

        Krótkie wspomnienia byłych wychowanków, opiekunów Nuki:

       „Opieka nad psami nie była trudna, a szczególnie nad Nuką, bo jej wiele nie potrzeba do szczęścia, Nuka to bardzo uczuciowy pies (…). Ma to coś, co sprawia, że jest niepowtarzalna, jest bardzo potulna i przyjazna.”

      „Te dwa pieski to były dla mnie ciche przyjaciółki. Nuka i Luna dawały mi dużo szczęścia.”

 

„Na lekcji biologii i geografii w terenie”

„Na lekcji biologii i geografii w terenie”

          Dnia 18 października br. odwiedziliśmy centrum Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach. Jedną z głównych atrakcji Ośrodka jest NIDARIUM – ogromne akwarium o pojemności 25 tys. litrów, ukazujące życie w rzece Nidzie. Mogliśmy zobaczyć zarówno odcinki rzeki mające 2 metry głębokości, jak i płyciznę, starorzecze oraz strefę przybrzeżną. W akwarium mieszkają traszki i żółwie, a także ryby, np. szczupak.
           Zajęcia oświatowe poza terenem Ośrodka cieszą się wśród naszych wychowanków ogromną popularnością, a mogą oni z nich korzystać w ramach oddziaływań resocjalizacyjnych.