„Pierwszy szczyt zdobyty”

„Pierwszy szczyt zdobyty”

        W ramach propagowania przez naszą placówkę turystyki, jako pożądanej formy spędzania wolnego  czasu, w dniu 12 maja 2023r. odbyła się wycieczka do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Weszliśmy tam na mierzący 614 m n.p.m. szczyt Łysica. Jest to najniższy spośród 28 szczytów należących do Korony Gór Polskich.  

         W trakcie wycieczki wybraliśmy się również „Królewskim szlakiem” do Klasztoru Święty Krzyż. W trakcie zwiedzania krypt, w których znajdują się zmumifikowane zwłoki księcia Jeremiego Wiśniowieckiego mieliśmy możliwość uczestniczyć w wykładzie dotyczącym życia księcia jak również dziejów Polski w I połowie XVII w.  Na koniec z wieży widokowej podziwialiśmy piękne krajobrazy Gór Świętokrzyskich.

 

 

„Jak wybrać zawód?”

„Jak wybrać zawód?”

 

           Od lat realizowany jest program dydaktyczno-wychowawczy „wykluczyć wykluczenie”, w oparciu o który Wychowankowie uczestniczą w spotkaniach z pracownikami instytucji rynku pracy. Tak było 9 maja 2023 roku, gdzie po raz kolejny spotkali się z doradcą zawodowym z buskiego MCK – Panią Elżbietą Ścióg,  aby porozmawiać na temat rynku pracy i wyboru zawodu. Chłopcy z dużym zaangażowaniem brali udział w warsztatach.

            W dobie konkurencji na rynku pracy, wiedza o zawodach może stać się szansą na przekwalifikowanie, rozwój lub dodatkowe zarobkowanie. Ponadto wychowankom Ośrodka daje możliwość pozytywnej readaptacji społecznej.

 

 

Młodzi patrioci

Młodzi patrioci

                W ramach programu edukacyjno – wychowawczego pt. „Młodzi patrioci” odbyła się w dniu 28 kwietnia 2023r. wycieczka do Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. Placówka ta znajduje się w dawnym więzieniu, które powstało w 1816r. i posiada bardzo duże znaczenie historyczne. Więzieni w nim byli między innymi powstańcy styczniowi w trakcie zaborów, członkowie ruchu oporu w trakcie II wojny światowej, jak również członkowie Armii Krajowej, którzy walczyli z sowietyzacją Polski. Oprócz zwiedzania muzeum uczestniczyliśmy także w warsztatach, w których w przybliżono nam historię Żołnierzy Wyklętych.

 

 

Wycieczka do Chęcin

Wycieczka do Chęcin

 

            W dniu 8.05.2023r odbyła się wycieczka do Chęcin w ramach realizowanego programu wychowawczego „Turystyka jako forma edukacji”. Podczas zajęć zwiedzaliśmy ruiny zamku królewskiego z końca XIII wieku. Zwiedzaliśmy lochy, wchodziliśmy na basztę, z której rozciąga się przepiękny widok okolicy oraz poznawaliśmy w jakich warunkach żyli ówcześni mieszkańcy zamku.   Zamek istniał już w 1307, kiedy to Władysław Łokietek uczynił go terytorialnym ośrodkiem swej władzy w zakresie gospodarczym, politycznym i militarnym. Przeniósł tu z administrację rozległych posiadłości książęcych. W Chęcinach w latach 1310, 1318, 1331 i 1333 odbywały się zjazdy możnowładców i rycerstwa małopolskiego oraz wielkopolskiego. Zamek odegrał ważną rolę jako miejsce koncentracji wojsk wyruszających na wojnę z Krzyżakami.

 

Turniej Tenisa Stołowego w Busku – Zdroju

Turniej Tenisa Stołowego w Busku – Zdroju

        W dniu 26 marca 2023r. odbył się Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Starosty Buskiego, w którym uczestniczył nasz wychowanek. W pierwszej fazie turnieju nasz podopieczny zajął pierwsze miejsce w grupie eliminacyjnej a następnie w fazie pucharowej dotarł aż do ścisłego finału. Po zaciętym spotkaniu, stojącym na wysokim poziomie zajął drugie miejsce.

Serdecznie gratulujemy!!!

 

 

Trening z Szymonem Mosznym i Kacprem Bąkiewiczem

Trening z Szymonem Mosznym i Kacprem Bąkiewiczem.

        W naszej placówce mieliśmy okazję gościć trenera personalnego Szymona Mosznego oraz zawodnika sportów sylwetkowych Kacpra Bąkiewicza.  W trakcie spotkania nasi wychowankowie uzyskali wiele cennych informacji na temat treningu siłowego. Między innymi dowiedzieli się jak budować plan treningowy, jak skutecznie budować masę mięśniową, oraz jak zadbać o własne bezpieczeństwo w trakcie wykonywania ćwiczeń. Po części teoretycznej odbyła się cześć praktyczna, w której goście zaprezentowali ćwiczenia na każdą partie mięśniowa oraz ich prawidłową technikę wykonania.

 

 

Rozwijamy swoje zainteresowania

Rozwijamy swoje zainteresowania

              Akwarystyka to jedna z części realizowanego w Ośrodku programu wychowawczego „Animaltherapy”. Poszerzając swoją wiedzę na temat środowiska wodnego ryb wybraliśmy się do Świętokrzyskiej Polany Chrusty koło Zagnańska, gdzie znajduje się Oceanika. To stała ekspozycja akwarystyczna licząca ponad 250 000 litrów. Zgromadzono tu zwierzęta i rośliny z wód rzek, jezior, mórz i oceanów całego świata.  W zbiornikach odtworzono kilkanaście biotopów, w których widzieliśmy m.in. błazenki, kraby, mureny, sumy, węgorze elektryczne czy piranie. Zwierzętom utworzono warunki, w jakich występują w swoim naturalnym środowisku.

               Ponadto mieliśmy możliwość zobaczenia na żywo jedno z najstarszych drzew w Polsce: Dąb Bartek, od 1954 roku chroniony prawem jako pomnik przyrody, Według jednej z legend król Jan III Sobieski i Marysieńka ukryli w Bartku skarby.  Inna legenda głosi, że ten sam król, wracając triumfalnie spod Wiednia, zostawił w dziupli drzewa butelkę wina i zdobyczną turecką szablę

 

„Z PRL- em w tle”

„Z PRL- em w tle”

       Od kilku miesięcy w naszej placówce prężnie działa koło teatralne „Gacek”. W tym czasie nasi wychowankowie uczyli się ról, tworzyli scenografię, poświęcili mnóstwo wolnego czasu, aby przygotować pierwszą w swoim życiu prezentację teatralną. Finalnie w dniu 31.03.2023r. odbyła się premiera przedstawienia pt. „ Z PRL-em w tle”. Nasze pierwsze aktorskie kroki z widowni obserwował Wojciech Jurewicz – założyciel, aktor oraz reżyser Teatru Ciut Frapującego, od którego na koniec usłyszeliśmy masę ciepłych słów.                Bardzo dziękujemy wszystkim za przybycie i świetną atmosferę podczas spektaklu.