„Jak szukać pracy” – warsztaty doradztwa zawodowego

„Jak szukać pracy” – warsztaty doradztwa zawodowego

            24 kwietnia 2024 roku Wychowankowie Okręgowego Ośrodka Wychowawczego w Gackach spotkali się z doradcą zawodowym z buskiego MCK – Panią Elżbietą Ścióg, aby porozmawiać na temat aktywnych metod poszukiwania pracy.

             Wielu młodych ludzi na myśl o swojej pierwszej pracy bardzo często się stresuje. Gdy wchodzimy na rynek pracy po raz pierwszy, nie do końca wiemy, gdzie jej tak właściwie szukać i jak to robić? Jakie sposoby poszukiwania pracy mogą nas przybliżyć do jej znalezienia? Warsztaty z doradcą zawodowym były właśnie próbą odpowiedzi na powyższe pytania.

Warsztaty zostały zorganizowane w ramach cyklicznie prowadzonej współpracy – za co składamy Pani Elżbiecie Ścióg serdeczne podziękowania.

 

 

„Moja profesja”

„Moja profesja

         W ośrodku cyklicznie realizowane są zajęcia z zakresu doradztwa zawodowe, tak by zwiększyć kompetencje nieletnich w poruszaniu się po rynku pracy. By uatrakcyjnić ich realizację w lutym 2024r. odbył się konkurs plastyczny zatytułowany „Moja profesja”. Wychowankowie mogli przygotować pracę przedstawiającą wymarzony zawód. Pomysłowość nie miała granic, stąd trudno było wyłonić zwycięzców. Po burzliwych naradach jury, przyznało 3 pierwsze miejsca i 5 wyróżnień. Gratulujemy wygranym!

 

XV Ogólnopolski konkurs plastyczny „Najładniejsza Kartka Bożonarodzeniowa”

XV Ogólnopolski konkurs plastyczny

„Najładniejsza Kartka Bożonarodzeniowa”

           Kolejny już raz wychowanki i wychowankowie okręgowych ośrodków wychowawczych , zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich przysłali swoje prace na konkurs plastyczny. Wszystkie prace zostały zaprezentowane na wystawie pokonkursowej w Gminnej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pińczowie, gdzie można je zobaczyć do 8 stycznia 2024roku. Potem wszystkie kartki zostaną przekazane na cele charytatywne. Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz pracownikom, którzy wspomogli i inspirowali swoich podopiecznych do wykonania kartek. Na konkurs wpłynęło 262 prac plastycznych . Nagrody dla zwycięzców i wyróżnionych zostały wysłane  pocztą.

Udział w konkursie wzięły takie placówki:

  1. Okręgowy Ośrodek Wychowawczy Szubin
  2. Okręgowy Ośrodek Wychowawczy Falenica
  3. Okręgowy Ośrodek Wychowawczy Witkowo
  4. Okręgowy Ośrodek Wychowawczy Pszczyna
  5. Okręgowy Ośrodek Wychowawczy Koronowo
  6. Okręgowy Ośrodek Wychowawczy Szczecin
  7. Schronisko dla Nieletnich Chojnice
  8. Zakład Poprawczy Kcynia
  9. Zakład Poprawczy Trzemeszno
  10. Zakład Poprawczy Grodzisk Wielkopolski
  11. Zakład Poprawczy Nowe
  12. Zakład Poprawczy Tarnów
  13. Zakład Poprawczy Poznań
  14. Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich Głogów
  15. Okręgowy Ośrodek Wychowawczy Gacki

 

 

Konkurs szopek Bożonarodzeniowych

Konkurs szopek Bożonarodzeniowych

              W dniu 21 grudnia 2023 r. w naszym Ośrodku został rozstrzygnięty Konkurs szopek bożonarodzeniowych. Wychowankowie wykonali przepiękne szopki bożonarodzeniowe, które zostały ocenione i docenione przez Jury . Gratulujemy wszystkim laureatom oraz ich opiekunom i zapraszamy do udziału w konkursie w przyszłym roku.

 

 

Sakrament Bierzmowania

Sakrament Bierzmowania

       Bierzmowanie jest niepowtarzalnym wydarzeniem w życiu człowieka wierzącego obok Chrztu i Eucharystii. Jest to Sakrament, w którym Duch Święty umacnia człowieka w ważnym momencie życia, jakim jest jego wszechstronne dojrzewanie i wkraczanie w dorosłość .Pierwszego grudnia wychowankowie Okręgowego Ośrodka Wychowawczego w Gackach przystąpili do Sakramentu Bierzmowania. Przygotowania były prowadzone na lekcjach religii przez Panią katechetkę, opiekę duszpasterską objął proboszcz naszej Parafii ks. Stanisław Swoboda , a Sakramentu Bierzmowania dokonał Biskup Marian Florczyk. W tym ważnym dniu towarzyszyli wychowankom ich najbliżsi oraz pracownicy.

 

 

Kampania „BIAŁA WSTĄŻKA”

Kampania „BIAŁA WSTĄŻKA”

25 listopada – 10 grudnia

         Jest to  największa na świecie kampania społeczna, której celem jest przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet. Została zainicjowana w 1991 r., przez mężczyzn w Kanadzie i jest kierowana do mężczyzn. Obecnie jest prowadzona w prawie 60 krajach świata.

          Pracownicy naszego Ośrodka także angażują się w działalność na rzecz powstrzymania przemocy. Psycholog  dr Justyna Kaczmarczyk – dnia 5 grudnia 2023r.  prezentowała nasz Ośrodek podczas konferencji mającej na celu minimalizację zjawiska przemocy wobec kobiet. W działania zaangażowali się także nasi wychowankowie.

          Noszenie białej wstążki ma być symbolem sprzeciwu wobec przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet, a także osobistym zobowiązaniem noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć na temat przemocy wobec kobiet.

 

 

Pierwsza pomoc z ratownikiem medycznym

 

Pierwsza pomoc z ratownikiem medycznym.

          Każdy z nas jest zobowiązany do udzielenia pierwszej pomocy. Jesteśmy odpowiedzialni za siebie nawzajem. W przypadku zagrożenia życia lub zdrowia człowieka nie możemy go zostawić. O tym jak reagować i udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu, jeśli widzimy wypadek lub gdy ktoś upadnie, zasłabnie czy straci przytomność wychowankowie i pracownicy mogli zobaczyć podczas spotkania z ratownikiem medycznym. Poprzez ciekawe formy i metody pracy przekazane przez ratownika przyswoiliśmy wiedzę zarówno teoretyczną , jak i praktyczną.

 

 

Wprowadzenie do kościoła ikony dla środowisk walczących z nałogami

Wprowadzenie do kościoła ikony dla środowisk walczących z nałogami

         W dniu 11.11.2023, w Święto Niepodległości w kościele św. Jana z Dukli w Bęczkowie miała miejsce uroczystość wprowadzenia przez biskupa Mariana Florczyka ikony Matki Bożej „Niewyczerpany Kielich”. Ikona jest uznawana za szczególną w drodze do trzeźwości wśród wyznawców prawosławia.

          Autorką ikony jest pedagog Okręgowego Ośrodka Wychowawczego w Gackach – Pani Bogusława Łukasiewicz, która podarowała ikonę biskupowi Marianowi Florczykowi wiosną tego roku podczas wizyty z wychowankami w Kurii Kieleckiej.

          Pani Bogusława Łukasiewicz od wielu lat związana jest z Chrześcijańskim Stowarzyszeniem Twórców Sztuki Sakralnej ECCLESIA oraz Grupą LUMEN, a sztuki pisania ikon uczy się pod kierunkiem ojca dr Zygfryda Kota.

https://echodnia.eu/swietokrzyskie/biskup-marian-florczyk-w-czasie-mszy-swietej-za-ojczyzne-w-kosciele-w-beczkowie-wprowadzil-ikone-matki-bozej-niewyczerpany/ar/c1-18062935

https://www.diecezja.kielce.pl/beczkow-bp-marian-florczyk-wprowadzil-do-kosciola-ikone-dla-srodowiska-walczacych-z-nalogami

 

 

 

„Ogólnopolski Tydzień Kariery 2023”

„Ogólnopolski Tydzień Kariery 2023”

 

          W naszym Ośrodku od lat realizowane są działania z zakresu doradztwa zawodowego, w tym obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, tak też było i w tym roku. Jednym z działań były prelekcje dla nieletnich przeprowadzona we współpracy z Młodzieżowym Centrum Kariery w Pińczowie i Powiatowym Urzędem Pracy w Pińczowie. Dodatkowo kampanię uatrakcyjnił konkurs plastyczny, zorganizowany przez doradcę zawodowego z naszego Ośrodka.              W dobie konkurencji na rynku pracy, wiedza o zawodach, zasadach przeprowadzania rozmowy kwalifikacyjnej i współczesnym rynku pracy może stać się szansą na rozwój lub dodatkowe zarobkowanie. Ponadto wychowankom Ośrodka daje możliwość pozytywnej readaptacji społecznej.

 

 

Narodowe czytanie…

Narodowe czytanie…

               Włączając się w ogólnopolską akcję narodowego czytania uczniowie i nauczyciele przygotowali i zaprezentowali fragmenty lektury pt. „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Bardzo cieszy duże zainteresowanie jakim akcja cieszyła się wśród naszych wychowanków. Wśród prezentowanych fragmentów było wiele wątków patriotycznych, które nawiązywały do wybuchu Powstania Styczniowego. Cieszy fakt, że uczniowie chętnie i z dużym zaangażowaniem zmierzyli się z lekturą uważaną przez wielu za trudną i mało atrakcyjną. Na zakończenie spotkania Dyrektor Ośrodka pogratulował młodym wykonawcom ciekawych interpretacji.